Chord Qutest - przetwornik cyfrowo-analogowy DAC USB
Chord Qutest został zaprojektowany do użycia w domowym systemie audio, jako stacjonarny DAC. Konstrukcja zasilana jest za pomocą gniazda 5 V micro USB. Oferuje wsparcie dla plików aż do 768 kHz/32 bit PCM oraz DSD512.
- autorski chipset Chord Electronics Xilinx Artix 7 (XC7A15T) FPGA
- obsługa treści audio aż do 768 kHz/32 bit i DSD512
- czterozakresowy filtr modyfikujący brzmienie - od ciepłego i miękkiego, po zimne i krystaliczne
- unikalne wzornictwo z charakterystycznym "okienkiem"
- obudowa w całości wykonana z aluminium
Produkt pochodzi od oficjalnego dystrybutora Chord Electronics na Polskę i posiada pełną 24-miesięczną gwarancję!
Galeria produktu
Zdjęcia typu "lifestyle" mogą przedstawiać produkt w innych konfiguracjach lub kolorach.
Qutest to w prostej linii rozwinięcie najbardziej przystępnego cenowo
przetwornika DAC Chord Electronics - 2Qute.
Został skonstruowany w taki sposób, aby wyjątkowe rozwiązania technologiczne tej firmy mogły być zastosowane w jak największej ilości urządzeń, które podłączyć można używając izolowanego gniazda USB-B, wejścia optycznego lub podwójnego koncentrycznego (Coaxial). Qutest włączony w nawet starzejący się już system audio doskonale zmodernizuje jego brzmienie. Na tylnym panelu znajdują się analogowe wyjścia RCA służące do połączeń ze wzmacniaczami zintegrowanymi, przedwzmacniaczami i wzmacniaczami słuchawkowymi, a także wejścia cyfrowe wysokiej rozdzielczości (do 768 kHz dual-data), pozwalające na połączenie z komponentami Chord Electronics (np. transportem CD BLU MKII).
"Qutest to świetny wybór dla tych, którzy szukają niewielkiego i relatywnie niedrogiego
hificlass - Marcin Gałuszka
USB-DAC-a o szybkim, dynamicznym i precyzyjnym brzmieniu."
Chord Electronics Qutest w skrócie:
- autorski chipset Chord Electronics Xilinx Artix 7 (XC7A15T) FPGA
- obsługa treści audio aż do 768 kHz/32 bit i DSD512
- czterozakresowy filtr modyfikujący brzmienie - od ciepłego i miękkiego, po zimne i krystaliczne
- unikalne wzornictwo z charakterystycznym "okienkiem"
- obudowa w całości wykonana z aluminium
Ogólna charakterystyka produktu:
- chipset: Chord Electronics Xilinx Artix 7
(XC7A15T) FPGA - moduł wyjściowy klasy A
- separacja kanałów: 138 dB
- zniekształcenia harmoniczne THD:
poniżej 0,0001% - zniekształcenia harmoniczne THD i szum przy
3 V RMS: 117 dB - wejścia sygnału:
- USB typu B (od 44,1 kHz do 768 kHz i od 16 bit do 32 bit)
- 2x BNC Coaxial (od 44,1 kHz do 384 kHz i od 16 bit do 32 bit)
- 1x Dual BNC (od 44,1 kHz do 768 kHz i od 16 bit do 32 bit)
- optyczne Toslink (od 44,1 kHz do 96 kHz i od 16 bit do 24 bit)
- wyjścia sygnału: 1x stereo RCA
- obsługiwane formaty PCM: 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz, 358,8 kHz, 384 kHz, 717,6 kHz i 768 kHz
- obsługiwane formaty DSD: DSD64 (Single) do DSD512 (Octa-DSD)
- zasilanie: 5 V/2 A przez micro USB
- wymiary: 160x 45x 88 mm
- ciężar: 770 g
W uzasadnieniu możemy przeczytać: "Nowy Qutest, zaplanowany jako następca doskonałego 2Qute, w odróżnieniu od pozostałych DAC-ów firmy Chord nie ma wzmacniacza słuchawkowego, ale wszystkie środki skierowano na osiągnięcie jak najlepszej jakości przetwarzania cyfrowo-analogowego. Oparty na doskonałej, firmowej platformie FPGA, zaczerpniętej z modelu Hugo 2, Qutest przyjmie sygnały cyfrowe przez wejścia optyczne i koaksjalne, a z komputera - przez USB-B. Regulowany poziom na wyjściach analogowych pozwala na bezpośrednie sterowanie końcówką mocy, oczywiście możliwe jest podłączenie wzmacniacza zintegrowanego, przedwzmacniacza lub wzmacniacza słuchawkowego. Wszystko zapakowano w charakterystyczną, efektowną i solidną obudowę, wykonaną z frezowanego aluminium. Brzmienie jest spektakularne, ekspresyjne i detaliczne."
Nowy poziom technologii w kompaktowym konwerterze
W Qutest zostały zaimplementowane najnowsze technologie FPGA i WTA (Watts Transient Aligned), dzięki czemu urządzenie ma jeszcze większy wpływ na polepszenie dźwięku, niż jego poprzednik, 2Qute. W Qutest idealnie dobrano wzmocnienia, a redukcja szumów, zakres dynamiki i długość taktowania, techniczny wskaźnik zaawansowania filtra interpolacji praktycznie podwoiły się w stosunku do poprzednika.
Filtry do wyboru
Czterozakresowy filtr, obsługiwany z dedykowanego, sferycznego przycisku, oferuje szerokie spektrum dostępnych modyfikacji brzmienia - od ciepłego i miękkiego, po zimne i krystaliczne.
Qutest został zaprojektowany do użycia w domowym systemie audio, jako stacjonarny DAC. Konstrukcja zasilana jest za pomocą gniazda 5 V micro USB. Qutest oferuje wsparcie dla plików aż do 768 kHz/32 bit PCM oraz DSD512 dostarczanych przez galwanizowane wejście USB-B, 384 kHz/24 bit PCM i DSD128 przesyłanych przez wejście koncentryczne (Coaxial BNC) oraz 192 kHz/24 bit przy użyciu wejścia optycznego Toslink.
Urządzenie wyposażone jest w gniazdo USB klasy 2, które zostało zaizolowane w procesie galwanizacji. Osiągnięto to przy użyciu całkowicie nowej techniki, w rezultacie możliwe jest przesyłanie danych o bardzo wysokiej rozdzielczości. Samo wejście nie wymaga użycia sterowników w przypadku połączeń z urządzeniami działającymi na systemach iOS oraz Android, system Windows poprosi nas o zainstalowanie sterowników.
Obudowa Qutest jest całkowicie nowym projektem. Ma zdecydowanie większą masę niż poprzednik i została wyprodukowana w procesie obróbki mechanicznej z aluminium o najwyższej jakości. Płytka PCB spoczywa w zagłębieniu wyżłobionym w obudowie, co zapewnia obwodom zdecydowanie większą, niż w poprzednich konstrukcjach, ochronę i izolację przed zewnętrznymi wibracjami.
Nowa, zaprojektowana przez właściciela firmy, Johna Franksa, obudowa została wyposażona w charakterystyczne dla Chord Electronics powiększające "okienko", dające wgląd we wnętrze urządzenia. Do kontroli ponownie używa się sferycznych przycisków, które za pomocą koloru informują o wybranym filtrze i częstotliwości próbkowania, a których jasność można ustawić wedle upodobania. Nową cechą jest możliwość wyboru napięcia wyjściowego (1, 2 lub 3 V RMS).
Fragmenty recenzji - więcej w zakładce "Testy i dokumentacja"
hificlass - Marcin Gałuszka
"Już pierwsze chwile odsłuchu Qutesta zdradzają dwie rzeczy: po pierwsze nieprzeciętny potencjał drzemiący
w tej małej skrzyneczce, a po drugie to samo "DNA", które ma Hugo TT 2. (...) Największym atutem tej konstrukcji jest jednak średnica i zakres wysokotonowy obfitujące w mnóstwo informacji." Czytaj całość...